Księgowość dla małych firm to przede wszystkim księgowość uproszczona, potocznie zwana małą księgowością. Opiera się głównie na prowadzeniu:
- księgi przychodów i rozchodów (przy opodatkowaniu wg skali podatkowej oraz podatkiem liniowym) lub
- ryczałtem (przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).
Ewidencje te stanowią podstawę do rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym.
W przypadku niektórych przedsiębiorców przepisy nakładają także obowiązek prowadzenia dodatkowych ewidencji, np.:
- ewidencji środków trwałych,
- ewidencji wyposażenia,
- ewidencji przebiegu pojazdu (dla celów PIT lub VAT) itp.
Jeżeli przedsiębiorca będzie czynnym podatnikiem VAT, to prowadzenie małej księgowości zobowiązuje go przede wszystkim do posiadania rejestru zakupu i sprzedaży VAT.
Na ich podstawie płatnik wypełnia deklaracje rozliczeniowe - VAT-7 (w przypadku rozliczenia miesięcznego) albo VAT-7K (w przypadku rozliczenia kwartalnego). Deklarację należy wypełnić oraz złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym w formie elektronicznej.
Składki ZUS , przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników ma obowiązek do opłacenia składek ZUS do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Firma zatrudniająca pracowników, ma termin do 15 dnia miesiąca.
Chęć ograniczenia kosztów, to zazwyczaj główny powód. Ułatwieniem jest szereg dostępnych programów online, wielu się na to decyduje, zwłaszcza na prowadzenie księgowości przez księgową online, co znacznie upraszcza cały schemat formalności.